Zastosowanie taśm transportujących gumowych


Urządzenia transportu bliskiego są stosowane w wielu firmach produkcyjnych, spedycyjno-transportowych, a także przy obróbce surowców oraz w przetwórstwie rolno-spożywczym. Jednymi z częściej stosowanych rozwiązań do przenoszenia napędu, jak również transportu różnego rodzaju materiałów są taśmy transportujące z gumy, tkanin, tworzyw sztucznych lub metalu. Do jednych z bardziej wszechstronnych rodzajów taśm należą te, które są wykonane z różnego rodzaju elastomerów, ponieważ można je łatwo dostosować do specyficznych warunków występujących przy konkretnym zastosowaniu. Spójrzmy, gdzie można wykorzystywać gumowe taśmy transportujące.

 

Charakterystyka gumowych taśm transportujących

Taśmy transportujące zrobione z gumy mają wiele cech, które sprawiają, że można je stosować w bardzo różnych warunkach. Guma zapewnia bardzo dobrą odporność na wilgoć. Może więc być stosowana tam, gdzie przenoszone materiały mają kontakt z wodą, np. w ramach procesów technologicznych są myte. Guma dobrze znosi również podwyższoną i obniżoną temperaturę, może więc być używana w chłodniach oraz tam, gdzie występuje wyższa temperatura, np. przy niektórych rodzajach obróbki termicznej. Taśmy gumowe mogą być także odporne na olej czy smary, mogą więc być stosowane np. przy transporcie podzespołów, których produkcja wymaga kąpieli olejowych. Różne rodzaje gumy sprawdzają się także przy kontakcie z żywnością.

Taśmy gumowe charakteryzują się stosunkowo wysokim współczynnikiem tarcia, zatem z jednej strony nie ślizgają się na bębnach i rolkach, dobrze wykorzystując dostarczaną moc, z drugiej dają na tyle dobrą przyczepność, że można ich używać przy większych różnicach poziomów. Guma ma również właściwości amortyzujące i tłumiące, a zatem stosowanie taśm gumowych ogranicza powstający hałas.

Jednocześnie powierzchnia taśm może być poddawana rozmaitym modyfikacjom. Można wyposażać je w różnego rodzaju falbany, chroniące przemieszczany ładunek przed wypadaniem z trasy, którą jest przesyłany. Łatwo stosować wszelkiego typu progi przesuwające i zagarniające towary albo takie, które utrzymują je na wybranym torze.

 

Obszary stosowania taśm gumowych

Taśmy gumowe są stosowane w różnych gałęziach przemysłu. Wykorzystuje się je w przemyśle wydobywczym do transportu urobku. Często są stosowane w rolnictwie w różnego typu maszynach, a także przy transporcie i obróbce płodów rolnych. Używa się ich w przemyśle przetwórczym, m.in. przy transporcie owoców. Taśmy gumowe są też przydatne przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych.