Zastosowanie płyt wibroizolacyjnych w budownictwie


Płyty wibroizolacyjne to techniczne izolacje stosowane w celu redukowania drgań mechanicznych przenoszonych między elementami konstrukcyjnymi, które mogą być odczuwalne przez ludzi jako wibracje lub/i hałas. Eliminacja wibracji i dźwięków wpływa nie tylko na komfort użytkowania budynków, ale również bezpieczeństwo. Z tego też powodu płyty wibroizolacyjne są stosowane obecnie nie tylko w obiektach, w których korzysta się z zaawansowanych maszyn i urządzeń, ale również w budynkach mieszkalnych.

W jakim celu stosuje się płyty wibroizolacyjne?

Nowoczesne budynki, w tym przede wszystkim budownictwo lekkie, np. konstrukcje betonowo-stalowe ze szklanymi fasadami, są bardzo czułe na drgania. Poprzez grunt i ściany wszelkie wibracje bardzo szybko przekazywane są do poszczególnych części obiektu. Płyty wibroizolacyjne pozwalają zredukować ten problem do absolutnego minimum.

Jest to szczególnie ważne w przypadku obiektów mieszkalnych, handlowych czy usługowych, które znajdują się w pobliżu np. dróg krajowych, torów kolejowych czy przystanków pojazdów szynowych. W takich miejscach istnieje największe ryzyko występowania drgań i wibracji. Aby ograniczyć ich wpływ na budynki, wystarczy zastosować płyty wibroizolacyjne.

Płyty wibroizolacyjne w obiektach przemysłowych

Tego rodzaju problemy pojawiają się również w przestrzeniach przemysłowych, gdzie na co dzień wykorzystuje się różnorodne maszyny i urządzenia. Płyty wibracyjne pozwalają zredukować drgania generowane przez ciężki sprzęt, dzięki czemu ludzie mają zdecydowanie lepsze warunki do pracy. Zastosowanie płyt jest konieczne również ze względu na bezpieczeństwo zarówno budynków (m.in. ochrona przed pęknięciami i uszkodzeniami), jak i znajdujących się w nich maszyn (przedłużenie ich żywotności i redukcja kosztów napraw).

Główne źródła drgań w technice wyposażenia budynków

Oprócz wspomnianych wyżej przyczyn można wskazać kilka innych czynników, które także mogą powodować występowanie drgań i wibracji przenoszonych przez budynek. Zaliczamy do nich m.in.:

  • urządzenia klimatyzacyjne (przede wszystkim jednostka napędowa wentylatora),
  • elektrociepłownie blokowe,
  • agregaty wody lodowej (kompresory i sprężarki w agregatach wody lodowej),
  • wieże chłodnicze,
  • wentylatory,
  • pompy.

Płyty wibroizolacyjne dla ochrony starszych budynków

Technika tłumienia wibracji znajduje zastosowanie nie tylko w nowoczesnym budownictwie, ale również w starszych budynkach, np. przedwojennych kamienicach czy kościołach. Obecnie powszechnie wykorzystuje się płyty i maty wibroizolacyjne podczas prac remontowych takich obiektów, aby ochronić je przed uszkodzeniami, które mogą być wynikiem negatywnych drgań i wibracji.