Zasady działania transportujących taśm modularnych


Modularne taśmy transportujące mają swoje zastosowanie w wielu sektorach przemysłu m.in. sektorze spożywczym czy samochodowym. W każdym z sektorów należy uwzględnić ich zastosowanie, biorąc pod uwagę takie czynniki jak warunki zewnętrzne, transportowane elementy czy wymagane normy.

Jak działają taśmy modularne i dlaczego są tak pomocne w dzisiejszym przemyśle?

Charakterystyka taśm modularnych

Taśmy są produkowane z tworzywowych elementów tzw. modułów formowanych wtryskowo przy użyciu najnowocześniejszych technologii. Procesy te są kontrolowane na każdym etapie produkcji. Cała taśma zbudowana jest z modułów łączonych przy pomocy przetyczek (pinów). Nazwa taśm związana jest z ich charakterystyczną konstrukcją. Wymagane szerokości budowane są na zasadzie dodawania kolejnych modułów, zawsze naprzemiennie. Poszczególne moduły można przycinać na różne długości, tak aby w efekcie powstała taśma o wymaganej długości oraz szerokości.

Koła kluczem do niezawodnego działania taśmy

Taśmy modularne napędzane są przez specjalnie dostosowane koła zębate. Są one produkowane metodą wtryskową. Istnieje możliwość montażu taśm na wale kwadratowym lub okrągłym. Koła są tak zaprojektowane, aby można było ich użyć na kwadratowych wałach o różnych wymiarach, jednakże do najbardziej popularnych zaliczamy wały o wymiarach 40×40 oraz 60×60 mm. Istnieje także możliwość zamontowania kół na wałkach okrągłych o różnych średnicach. W obu przypadkach koła zębate mogą być zamocowane za pomocą śrub dociskających, które ułatwiają montaż na wale i zapewniają stałe umiejscowienie koła względem wałka. Zapewnia to przeniesienie napędu z wału na koła. Na specjalne zamówienie jest możliwość wykonania kół z różnych materiałów jak np. stal nierdzewna.