Właściwości poliuretanowych pasów przemysłowych


Pasy wykonane z poliuretanu są bardzo szeroko wykorzystywane w maszynach i urządzeniach stosowanych w różnych gałęziach przemysłu – od przetwórstwa spożywczego po obróbkę metalu. Sprawdzają się zarówno jako elementy używane w systemach transportu bliskiego, jak i w układach przeniesienia napędu. Dzięki właściwościom materiału, z jakiego je wykonano, pasy poliuretanowe nadają się do bardzo zróżnicowanych warunków pracy – wysokich i niskich temperatur, kontaktu z chemikaliami, olejami i smarami, a także działania ze sporymi obciążeniami. Zobaczmy, jakie są pozostałe zalety poliuretanu i sprawdźmy, jak pasy poliuretanowe są wykorzystywane najczęściej.

Zalety poliuretanu

Polituretan (PU) jest specyficznym tworzywem sztucznym, które może być z powodzeniem używane do tworzenia rozmaitych kompozytów. Jest dobrym elastomerem i dzięki swym właściwościom znakomicie tłumi drgania i wibracje. Poza wysoką sprężystością charakteryzuje się także dużą wytrzymałością mechaniczną, jest odporny na rozdarcia i rozciąganie. Poliuretan ma też wyjątkowo niską ścieralność, a w zależności od potrzeb można mu nadać także wysoką twardość.

Znakomite właściwości użytkowe poliuretanu sprawiają, że jest on bardzo chętnie wykorzystywany jako materiał na pasy transportowe i napędowe różnych typów. Jednym z najczęstszych zastosowań PU jest produkcja napędowych pasów zębatych.

Poliuretanowe pasy zębate

Pasy zębate są bardzo efektywną metodą przenoszenia napędu. Łączą w sobie największe zalety pasów płaskich i napędu realizowanego za pomocą łańcuchów, oferując jednak o wiele niższą bezwładność, masę, a także brak konieczności smarowania oraz wyższą wytrzymałość przy niższym koszcie.

Przekazywanie napędu za pośrednictwem pasów poliuretanowych może się odbywać bez konieczności stosowania dużej siły napinającej, co zmniejsza ryzyko wydłużania się pasa, a jednocześnie ogranicza zużycie łożysk i wałków. Wielką zaletą pasów zębatych jest to, że nie generują drgań ani hałasu, a jednocześnie mogą pracować z wysokimi prędkościami obrotowymi.

Jedną z największych korzyści ze stosowania poliuretanowych pasów zębatych jest możliwość zagwarantowania wysokiej precyzji przesuwu. Pasy zębate nadają się bardzo dobrze do urządzeń, które wymagają synchronizacji działania poszczególnych podzespołów albo bardzo dokładnego pozycjonowania. Ze względu na wysoką stabilność wymiarową poliuretanu w szerokim zakresie temperatur pasy zębate wyprodukowane z jego użyciem mogą osiągać bardzo wysokie przebiegi, co znacznie ogranicza koszty eksploatacyjne.

Pasy zębate z poliuretanu są dostępne z różnymi rodzajami uzębienia od tradycyjnych trapezowych po różne rodzaje zębów łukowych. Dla większych obciążeń oferowane są różne warianty kordów wzmacniających.

Poliuretan znajduje zastosowanie również w produkcji wszystkich rodzajów pasów klinowych, pasów płaskich, a także transportujących od płaskich po wyposażone w rozmaite elementy dodatkowe np. falbany, kliny czy zbieraki.