Przydatne akcesoria do pasów napędowych. Przegląd rozwiązań


Szeroko stosowane w przemyśle oraz rolnictwie pasy napędowe są jednym z elementów składowych przekładni mechanicznej cięgnowej. Najprostsza wersja takiej przekładni składa się z wałów napędowego oraz napędzającego, zamocowanych na nich kołach pasowych oraz opasającego je cięgna. Bardziej skomplikowane wielowałowe systemy wymagają również stosowania dodatkowych akcesoriów tj. rolek napinających oraz elementów mocujących.

Koła pasowe

Koła pasowe produkowane są najczęściej ze stali, żeliwa oraz aluminium. Zależnie od typu i rodzaju zastosowanych pasów, jak również środowiska pracy, dobierany jest odpowiedni materiał. Jakość kół pasowych ma znaczący wpływ na prawidłowe funkcjonowanie, trwałość oraz jakość pracy przekładni mechanicznej cięgnowej. Typ kół musi być dobierany pod kątem zastosowanego pasa. Pasy zębate przenoszą napęd poprzez zazębianie się z kołami. Dlatego istotnym jest, żeby odpowiednio ukształtowane powierzchnie robocze pasa i kół były tego samego typu.  Zastosowanie dobrej jakości materiałów obniża zużycie pasów co wpływa korzystnie na zmniejszenie kosztów pracy. Dzięki rzadszym wymianom podzespołów nasi kontrahenci oszczędzają czas poświęcony na pracę mechaników oraz koszty związane z częstymi zakupami części.

Prawidłowe napięcie pasów

W celu zapewnienia jak najlepszej pracy przekładni oraz wysokiej trwałości należy w odpowiedni sposób przeprowadzać proces montażu pasa. Każdy pas napędowy powinien być zamontowany z zastosowaniem odpowiedniego naprężenia wstępnego. Wielkość tego parametru jest obliczana indywidualnie do każdego rozwiązania i zależy od zastosowanego typu pasa, rodzaju sprzężenia, wartości przenoszonego momentu obrotowego, prędkości oraz wielu innych czynników. W celu ułatwienia tych czynności firma WHM Polska Sp. z o.o. ma w swojej ofercie szereg rolek oraz kół napinających. Do najbardziej popularnych należy zaliczyć rolki, które dzięki zastosowanemu rozwiązaniu mimośrodowemu umożliwiają szybkie i precyzyjne przeprowadzenie procesu wstępnego naprężenia pasa.

Połączenia i mocowanie pasów

W przemyśle spotkamy pasy napędowe produkowane jako bezkońcowe oraz te, które występują we wstęgach i wymagają połączenia na odpowiedni wymiar. W przypadku pasów płaskich popularnym sposobem łączenia jest klejenie oraz zgrzewanie. Z kolei w przypadku pasów zębatych poliuretanowych oprócz połączeń zgrzewanych można spotkać połączenia mechaniczne. Do jednego z bardziej popularnych możemy zaliczyć połączenie DC firmy Breco, którego wyłącznym dystrybutorem w Polsce jest firma WHM Polska Sp. z o.o. Zamknięcie pasa w obwód przy użyciu łącza DC nie wymaga doświadczenia oraz specjalistycznego sprzętu, dlatego jego popularność ciągle rośnie. Natomiast do łączenia pasów z częściami maszyn lub kotwiczenia końców używa się płytek mocujących oraz napinających.