Pasy płaskie w konstrukcji nowoczesnych maszyn


Pasy płaskie

Liczne modyfikacje w obrębie budowy pasów płaskich spowodowały, że dziś mają one szerokie zastosowanie w konstrukcjach maszyn. Jakie funkcje spełniają pasy płaskie w maszynach? Z jakich materiałów są one produkowane?

Zadania pasów płaskich w konstrukcjach maszyn

Wprowadzenie na rynek nowoczesnych pasów spowodowało, że pasy płaskie jeszcze do niedawno wykorzystywano głównie jako pasy przenośnikowe. Rozwój inżynierii materiałowej sprawił, że aktualnie pasy płaskie są wykorzystywane znacznie szerzej i wyróżniają się m.in. uzyskiwaniem największych prędkości w napędach. Z powodzeniem mogą pracować z kołami leżącymi w różnych płaszczyznach.

Pasy płaskie są stosowane w różnych maszynach i urządzeniach, np.: bankomatach, rębakach i prasach. Ich zastosowanie nie jest przypadkowe – są lekkie co przekłada się na cichą pracę przekładni. Jest to szczególnie istotne z punktu widzenia pracowników obsługujących maszyny wykorzystywane na terenie zakładu produkcyjnego.

Jakie materiały wykorzystuje się do produkcji pasów płaskich?

Pasy płaskie są wytwarzane z różnych materiałów. Rodzaj materiału ma znaczenie dla trwałości – im bardziej trwały materiał, tym rzadziej trzeba wymieniać pasy. Współcześnie do produkcji pasów wykorzystuje się:

  • polimery syntetyczne i naturalne – to najczęściej wykorzystywane materiały,
  • materiały krystaliczne – wykorzystuje się je przy produkcji m.in. pasów stalowych,
  • skórę – materiał ten jest odporny nie tylko na ścieranie, lecz także wysokie temperatury.

Materiał, który zostanie użyty do produkcji pasów płaskich, musi być odporny na ścieranie. Przy doborze pasów projektanci uwzględniają także to, czy połączenie danego pasa z kołem będzie gwarantować sprawność przekładni.

Gdy mowa o eksploatacji pasów płaskich, znaczenie ma również środowisko, w którym będą one pracować. Materiał, z którego zostaną one wykonane, musi być odporny np. na działanie czynników atmosferycznych czy czynników chemicznych. Jeżeli pasy mają znaleźć się w maszynie, która będzie wykorzystywana w zakładzie z branży spożywczej, materiał musi zostać dopuszczony do kontaktu z żywnością.

Coraz szersze zastosowanie pasów płaskich

Do niedawna pasy płaskie były uznawane za przestarzałe i nie zawsze stosowano je w maszynach o nowoczesnej konstrukcji. Większa wytrzymałość materiałów stosowanych przy ich produkcji, lepiej zaprojektowane maszyny, w których mają zostać wykorzystane przekładnie pasowe oraz nieustanny, szybki rozwój technologii sprawiają, że zastosowanie pasów płaskich może być jeszcze szersze.