Jak dobrać taśmy transportujące do typu transportowanego materiału?


Wybór odpowiedniej taśmy transportującej i innych elementów systemu transportowego w ciągu fabrycznym nie jest zadaniem tak prostym, jak by się  mogło wydawać. Dobierając taśmy przenośnikowe, należy uwzględnić m.in. to, jakiego rodzaju materiały będziemy nimi transportować. Oto kilka informacji, które ułatwią podjęcie decyzji.

 

Różne materiały – różne właściwości

 

Najważniejszy element taśmy przenośnikowej, który ma wpływ na jej wytrzymałość oraz inne parametry techniczne to cięgno, a więc rdzeń konstrukcji. Zarówno ilość przekładek (1-, 2- lub 3-tkaninowe), jak i materiał wykonania decyduje o sposóbie, w jaki taśma będzie pracować. I tak:

 

  • taśmy z PCV i PU – najchętniej wybierane przez klientów, wyróżniają się wysoką odpornością na wysokie i niskie temperatury, a także działanie chemikaliów czy ścieranie. Są również ognioodporne oraz antystatyczne. A to sprawia, że zastosować je można w wielu różnorodnych gałęziach przemysłu – w tym np. w przemyśle spożywczym.
  • taśmy gumowe – najlepiej sprawdzają się w przemyśle ciężkim, czyli wydobywczym (kopalnie), energetycznym (kotłownie) czy drzewnym (tartaki). Wyróżnia je duża wytrzymałość mechaniczna.
  • taśmy pokryte teflonem PTFE – są niezwykle lekkie, mają najniższy współczynnik tarcia, a jednocześnie są ognioodporne. Ich praca nie przekłada się na zużycie dużej ilości energii. Dlatego też dobrze sprawdzą się m.in. w przemyśle spożywczym, tekstylnym, podczas produkcji opakowań bądź gumy oraz plastików.

 

Warto wspomnieć również o taśmach modułowych, które – zgodnie z nazwą – są podzielone na  moduły. Wykorzystanie takich taśm przenośnikowych pozwala m.in. usprawnić transport materiałów, a ich konstrukcja umożliwia uniwersalne zastosowanie w wielu różnorodnych branżach.

 

Zdaj się na specjalistów

 

Wymienione powyżej typy taśm przenośnikowych to czubek przysłowiowej góry lodowej. Opcji konfiguracyjnych jest znacznie więcej, a wybór właściwej wymaga eksperckiej wiedzy. Najlepiej nie zdawać się na przysłowiowy „ślepy los”, a zwrócić się o pomoc do specjalistów. Wsparciem służy m.in. WHM. Jesteśmy jednym z krajowych liderów w dostarczaniu pasów napędowych i transportujących. Wystarczy skontaktować się z naszymi doradcami i przedstawić swoje potrzeby. Dobierzemy odpowiedni typ taśm tak, by transport materiałów był bezpieczny, efektywny i ekonomiczny.

 

Potrzebujesz wsparcia? Jesteśmy do Twojej dyspozycji.