Czym charakteryzują się paski wieloklinowe?


Pasy wieloklinowe od klinowych różnią się przede wszystkim kształtem i wymiarami geometrycznymi. Od góry wyglądają jak paski klinowe ułożone obok siebie równolegle, jednak są od nich o wiele cięższe. Takie rozwiązanie wpływa na większą wytrzymałość i przeciwdziała zerwaniu się pasów, ponieważ są one w stanie pracować przy znacznie większych obciążeniach. Są też zdecydowanie mniej podatne na zniekształcenia.

Zalety użytkowe pasków wieloklinowych

Jak już zostało wspomniane, paski wieloklinowe wyróżniają się wytrzymałością i są w stanie poradzić sobie z dużymi obciążeniami. Jednocześnie cechują się również elastycznością. Nie ulegają zniekształceniom, przez co ich jakość oraz możliwości zastosowania są zdecydowanie większe. Wykazują też odporność na rozciąganie, oleje i temperaturę.

Napęd w paskach wieloklinowych jest przenoszony po stronie wewnętrznej, zewnętrznej i grzbietowej, gwarantując kompleksowe działanie. Znajdują one powszechne zastosowanie w zakresie techniki napędowej. Ten wariant pasków wykorzystywany jest m.in. w wielu urządzeniach i maszynach przemysłowych.

Budowa pasków wieloklinowych

Pod względem budowy paski wieloklinowe są nieco bardziej złożone niż standardowe paski klinowe. Różnice widać już w podstawowych parametrach, takich jak wymiary geometryczne. Istotne znaczenie ma zawartość tworzywa, z jakiego wykonane zostały paski, dzięki czemu osiągają one wyższą wytrzymałość przy większej elastyczności. W praktyce można więc stwierdzić, że paski wieloklinowe są udoskonaloną wersją pasków klinowych.

Specyfika budowy pasków wieloklinowych wpływa nie tylko na ich wytrzymałość, ale i trwałość. Zapewniają długi okres żywotności, zachowując przy tym wszystkie swoje walory użytkowe. Istotnym atutem jest również większa wydajność, gdyż przenoszą napęd aż z trzech obszarów (zewnętrznego, wewnętrznego, grzbietowego).

Konserwacja pasów wieloklinowych

Pasy wieloklinowe są to elementy eksploatacyjne występujące maszynach przemysłowych oraz produkcyjnych. Biorąc pod uwagę, że są to elementy eksploatacyjne, należy o nie odpowiednio dbać poprzez właściwy dobór akcesoriów w postaci kół, wałków oraz rolek prowadzących, które zapewniają sprawną pracę całemu mechanizmowi.