Blog

Wybór pasów przemysłowych. Czy marka ma znaczenie?

Od lat pasy pozostają najlepszym sposobem do przenoszenia napędu w maszynach przemysłowych. Wynika to z wysokiej sprawności, małej awaryjności i solidnej konstrukcji. Wybór pasów podyktowany jest różnymi czynnikami. Nie można przy tym zapominać o marce, która wbrew pozorom ma ogromne znaczenie. Dlaczego? Sprawdźcie sami.

paski

koło pasowe

Kryteria wyboru kół pasowych

W wielu współczesnych maszynach występują koła pasowe. Ich zadaniem jest napędzanie pasa podczas pracy. Czym kierować się podczas zakupu kół pasowych?


Główne zalety pasów zębatych

Zaawansowane procesy techniczne potrzebują sprawnych, pewnych, niezawodnych podzespołów. Przemysłowe systemy transportowe i  techniki przekazywania napędu korzystają z wielu elementów – należą do nich pasy zębate, które są wykorzystywane są w układach przeniesienia napędu w maszynach i silnikach. Ich popularność nie bierze się znikąd – użytkowanie ich w produkcji przemysłowej, przynosi wiele korzyści.

koło zębate

historyczny pas napędowy

Jak wynaleziono pasy przemysłowe? Rys historyczny

Pasy napędowe są nieodłącznym elementem różnego rodzaju maszyn przemysłowych i silników. Stanowią część układów, które osiągają na tyle wysokie moce, że dla naszych dziadków i pradziadków wydawały się niemożliwe. Jak to się stało, że pracę wielu ludzi zamieniono na silniki i jaką w tym rolę odegrały pasy?


Co wpływa na wytrzymałość systemów pasowych?

W wielu gałęziach przemysłu wykorzystywane są systemy pasowe. Trudno znaleźć urządzenia, w których nie mają zastosowania. Są one w systemach produkcyjnych, maszynach, robotach, pojazdach, a także sprzęcie gospodarstwa domowego.

wytrzymałość systemów pasowych

Pasy napędowe

Metody obróbki mechanicznej pasów

Pasy napędowe spotykane są w każdej gałęzi przemysłu. Pozwalają nie tylko zautomatyzować produkcję i przenieść ją na wyższy poziom, ale również produkować szybciej, dokładniej przyczyniając się do spadku kosztów w firmach. Dobrej jakości pasy napędowe są produkowane z wykorzystaniem specjalistycznych urządzeń do obróbki mechanicznej.


Zastosowanie płyt wibroizolacyjnych w budownictwie

Płyty wibroizolacyjne to techniczne izolacje stosowane w celu redukowania drgań mechanicznych przenoszonych między elementami konstrukcyjnymi, które mogą być odczuwalne przez ludzi jako wibracje lub/i hałas. Eliminacja wibracji i dźwięków wpływa nie tylko na komfort użytkowania budynków, ale również bezpieczeństwo. Z tego też powodu płyty wibroizolacyjne są stosowane obecnie nie tylko w obiektach, w których korzysta się z zaawansowanych maszyn i urządzeń, ale również w budynkach mieszkalnych.

płyty wibroizolacyjne

pas napędowy

Na czym polega konfekcjonowanie pasów przemysłowych?

Prawdopodobnie nikt nie wyobraża sobie współczesnego przemysłu bez wytrzymałych pasów napędowych, stosowanych w maszynach i urządzeniach na całym świecie. Różnorodność branż, w których znajdują one zastosowanie i ich indywidualne wymagania sprawiły, że na rynek dostarczanych jest wiele rodzajów pasów przemysłowych o różnych funkcjonalnościach. Jakie pasy wyróżniamy i na czym polega ich konfekcjonowanie? Tym zajmiemy się w dzisiejszym wpisie.


Sposoby konserwacji pasów przemysłowych

Pasy przemysłowe to nadal jeden z najpowszechniejszych sposobów przenoszenia napędu w maszynach. Doceniane są przede wszystkim za wysoką sprawność oraz stosunkowo niewielkie potrzeby serwisowe. Niemniej dla sprawnego działania wymagają pewnych czynności z zakresu konserwacji, które wpływają na ich wydajność i bezawaryjne działanie.

konserwacja pasów przemysłowych

transportujące taśmy modularne

Zasady działania transportujących taśm modularnych

Modularne taśmy transportujące mają swoje zastosowanie w wielu sektorach przemysłu m.in. sektorze spożywczym czy samochodowym. W każdym z sektorów należy uwzględnić ich zastosowanie, biorąc pod uwagę takie czynniki jak warunki zewnętrzne, transportowane elementy czy wymagane normy.